تبلیغات
درامتداد نور

درامتداد نور
قالب وبلاگ

بهترین و بدترینِ شما !

به نام خدا
عن ابی عبدالله جعفر بن محمد علیهما السلام : خِیَارُكُمْ سُمَحَاؤُكُمْ وَ شِرَارُكُمْ بُخَلَاؤُكُمْ وَ مِنْ صَالِحِ الْأَعْمَالِ الْبِرُّ بِالْإِخْوَانِ وَ وَالسَّعیُ فِی حَوَائِجِهِم وفی ذَلِكَ مَرغَمَةٌ لِلشَّیطانِ. ( خصال شیخ صدوق ، باب ثلاثه )

  سُمَحَاؤُكُمْ ؛ یعنی بخشندگان ، کسانی که دست بخشنده ای دارند . کسانی که در برخورد با دیگران بدون سختگیری و به آسانی برخورد می کنند. سماحت است . نیاکان شما عبارتند از آن کسانی که بخشندگان هستند و کسانی که می بخشند مالشان را ، موقعیتشان را ، آبرویشان را . وَ شِرَارُكُمْ بُخَلَاؤُكُمْ. و شرار شما، بدترین شما ، کسانی هستند كه دارای بُخل هستند. بخیل یعنی کسی که چیزی نمی بخشد. و اگر به کسی خیر برسد، احساس نا خشنودی می کند.

وَ مِنْ صَالِحِ الْأَعْمَالِ الْبِرُّ بِالْإِخْوَانِ، در قرآن کریم بارها و بارها ایمان با عمل صالح اقتران پیدا کرده (نزدیک شده) است. این عمل صالح چیست؟البِرُّ بِالْإِخْوَانِ ، یعنی نیكی به برادران دینی. ( اعمال صالح) همه اش نماز و ذكر و ... اینها نیست، البته اینها خیلی با ارزشه. وَالسَّعیُ فِی حَوَائِجِهِم، تلاش کند که حوائج آنها را برآورده کند. و برای برآوردن حاجات دیگران دوندگی كند و دوندگی برای احتیاجات عمومی این هم از همین قبیل است. وفی ذَلِكَ مَرغَمَةٌ لِلشَّیطانِ ، این كار باعث میشه بینی شیطان به خاك مالیده بشه.

[ شرح حدیث از امام خامنه ای مدظله العالی در مقدمه درس خارج 1/8/1396 ]

http://serajnet.org  


[ شنبه 16 دی 1396 ] [ 10:38 ق.ظ ] [ یا زهــــــــــــرا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب